FORSIDE

Aalborg 10. Musikkonkurrence 2017

Den tiende udgave af Aalborg Musikkonkurrence vil løbe af staben den 20. maj 2017. Forberedelserne er for længst begyndt og vi kan love et brag af en konkurrence! 

Følg med her på siden eller på vores gruppe "Aalborg Musikkonkurrence" på facebook!

Resultat Aalborg 9. Musikkonkurrence 2016

Resultater 2016

Herbert Møller prisen: Carl Viggo Jespersen

OPEN (Paul Lovatt-Cooper - David Morton)
1. Aarhus Brass Band 99p
2. Silkeborg Blæserne 96p
3. Concord Brass Band 95p
4 Nordvestjysk Brass Band 93p
March: ORB March, Silkeborg Blæserne
Soloist: StanleyWest, Concord Brass Band
Conductor:Michael Thomsen, Aarhus Brass Band

A-Section (Paul Duffy - Uwe Köller)
1. Valdres Brass Band (Norway) 90p
2. Frederikshavn FDF Brass Band 88p
3. Brovst Pigegarde 87p
4. Skanderborg Brass Band 86p
5. Pedermost Garden 85p
March: Valdres March, Valdres Braas Band
Soloist: Kaja Funder Idstad, Valdres Brass Band
Conductor: John Philip Hannevik, Valdres Brass Band

B-Section (Paul Lovatt-Cooper - David Morton)
1. Aalborg Postorkester 78p
2. Aalborg Brass Band 77p
3. Hjemmeværnets Musikkorps Aarhus 75p
4. Aalborg Garden 73p
March: Crescendo, Aalborg Postorkester
Soloist: Jesper Rossen, Aalborg Garden
Conductor: Henrik Næser, Aalborg Brass Band

C-Section (Paul Duffy - Uwe Köller)
1. Greve Pigegarde 69p
2. Løgstør Garden 68p
3. Frederikshavn FDF Junior Band 67p
March: Rise and Shine, Frederikshavn FDF Junior Band
Soloist: Louisa Christensen,Greve Pigegarde
Conductor: Marie Bak, Løgstør Garden

Spilletider 2016

Aalborg 9. Musikkonkurrence 2016

9:20: Åbning
9:30 Aalborg Brass Band (B)
10:00 Hjemmeværnets Musikkoprs -Århus (B)
10:30 Peder Most Garden (A)
11:00 Løgstør Garden (C)
11:30 Frederikshavn FDF Junior Band (C)
12:00 Brovst Pigegardes Juniorband (C) 
12:30 Aalborg Postorkester (B)

13:10 Valdres Brass Band, Norge (A)
13:40 Greve Pigegarde (C)
14:10 Silkeborg blæserne (O) 
14:40 Frederikshavn FDF Brass Band (A)
15:10 Skanderborg Brass Band (A)
15:40 Concord Brass Band (O)

16:20 Brovst Pigegardes Brass Band (A)
16:50 Nordvestjysk Brass Band (O)
17:20 Aalborg Garden (B)
17:50 Århus Brass Band (O)

19:00 Spisning

20:15 Gallakoncert/præmieoverrækkelse 

Herefter brass fest!